CCTV kamery - anteny-krista

Antény - Krista servis
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

CCTV kamery

Kamerové systémy
Kamerové systémy slouží k monitorování venkovních prostranství i míst uvnitř objektů a k následnému uchovávání videozáznamů na záznamovém zařízení.
Skládají se z kamer, hardwarového vybavení (hard disk, monitor) a software. Někdy jsou doplněny o mikrofony a reproduktory, nezbytnou součástí bývá záznamové médium pro ukládání zaznamenaných dat.

Jejich uplatnění je stále větší nejen v komerčním, ale i v soukromém prostředí. Vaše bezpečí a celkovou efektivnost systémů lze zvýšit např. jejich kombinací s elektronickými zabezpečovacími systémy.
Systémy se mohou skládat ze statických a otočných kamer, mohou pracovat v automatickém režimu nebo být ovládány např. ostrahou objektu.
Moderní systémy lze připojit do sítí LAN/WAN. Uživatel s povoleným přístupem se do systému může připojit a sledovat nejen obrazy z živých kamer, ale i záznamy, popřípadě zařízení ovládat na dálku.


Proč si pořídit kamerový systém?
V dnešní době se kamerové systémy stávají důležitou součástí bezpečnostních a kontrolních systémů pro nejrůznější objekty. Jsou jedním z nejrychleji se vyvíjejících oborů v bezpečnostním průmyslu. Vývoj nových technologií dnes umožňuje využití kamerových systémů i v privátní sféře a všude tam, kde to ještě před pár lety bylo z hlediska finančních nákladů zcela nereálné.
Kamerové systémy dokážou velmi účinným způsobem ochránit životy, zdraví a majetek. Mají také významný preventivní účinek. K hlavním funkcím systémů průmyslové televize patří:

- Prevence kriminality
- Ostraha majetku, zdraví a životů
- Identifikace osob a objektů
- Dozor nad dodržováním technologických a bezpečnostních postupů
- Sledování dopravních situací


• Integrace s ostatními zabezpečovacími systémy v budově

Mezi nejčastější součinnosti systémů CCVE patří koordinace s elektronickým zabezpečovacím systémem objektu. Dále je také možná koordinace s požární zabezpečovací signalizací. Pokud je budova vybavena místním rozhlasem, lze do ohroženého prostoru vyslat evakuační hlášení.

• Jak si správně vybrat?


Základními pilíři kamerového systému jsou kamery a záznamová zařízení.


- kamera


Nejdůležitější součástí celého kamerového systému je kamera samotná. Na její výběr je tedy nutné klást velký důraz. Nabídka průmyslových kamer je v dnešní době poměrně rozsáhlá, přičemž nejdůležitějšími parametry kamer jsou: rozlišení, typ snímacího čipu, citlivost na světlo a podpůrné funkce, jako infra přísvit, režim den/noc, ochrana proti osvětlení, atd.

Nejlevnější a nejjednodušší varianta je statická kamera s pevným zabudovaným objektivem vhodná pro záznam za denního světla. Pokročilejšími variantami statických kamer jsou kamery s infračerveným přísvitem nebo nočním viděním, kterým stačí i měsíční svit, aby byl obraz perfektní.Vyspělejší statické kamery mají výměnné objektivy, můžete si tak zvolit zvlášť kameru s požadovanými parametry snímání a potřebný objektiv.

Kamery se zoomem jsou další úrovní. Umožňují přiblížení a oddálení zájmové oblasti, kamera navíc sama zaostřuje. Na pomyslném vrcholu stojí otočné kamery se zoomem, kterými lze otáčet do všech směrů a přibližovat obraz dle libosti.

Kamery lze také rozdělit podle velikosti snímače. Ty běžné mají snímače odpovídající přibližně velikosti PAL. Moderní
IP kamery využívají snímač až o velikosti 7 Mpix, taková magapixelová kamera může nahradit i několik standardních, jelikož díky vyššímu rozlišení může snímat daleko větší plochu.

Kamery se dále vyrábí v tzv. antivandal provedení, kdy je čočka chráněna odolným polykarbonátovým krytem. I kabeláž lze zabudovat tak, že není přístupná vandalům. Takové kamery jsou vhodné na zvláště exponovaná místa, dokážou odolat i např. útoku železnou tyčí.

SPEED dome kamery je možné ovládat vzdáleně, jsou vybaveny až 22x optickým zoomem, mají paměť pro prepozice a přednastavenou dráhu pohybu. Tyto kamery jsou vhodné do objektů s nepřetržitým dohledem 24 hodin 7 dní v týdnu.

Kamery lze také pro venkovní prostředí umístit do kovového nebo vodotěsného krytu.

Kamerové systémy mohou být černobílé či barevné, IP s přístupem pomocí běžného internetového prohlížeče. PC kamerové systémy umožňují vzdálený dohled a záznam obrazu a zvuku z jedné kamery na libovolném počítači.

- IP kamera

Komunikaci po místní síti nebo internetu využívají IP kamery. Ty mají technologicky vyspělé snímací CMOS/CCD čipy. Obraz je zpracován do digitální podoby přímo v kameře a při jeho přenosu nedochází k deformaci, jak je tomu u běžných CCTV kamer, kde je přenos obrazu analogový.
Každá IP kamera obsahuje vlastní miniaturní počítač, je autonomní jednotkou a není tedy závislá na zbytku systému. Je připojena do počítačové sítě, má vlastní IP adresu a výstup z ní je možné zobrazit přes webový prohlížeč.
IP kamery lze napájet po společném datovém kabelu. Bez jakéhokoliv omezení je možné připojit více kamer na jediný kabel. Nízká spotřeba energie umožňuje při výpadku elektrické energie napájet IP kamery ze záložního zdroje po dobu desítek minut až hodin, tím je zajištěn nepřetržitý provoz systému.
Při velkém počtu kamer v systému je vhodné počítačovou síť dimenzovat na rychlost 1GB/s, čímž je zaručena dostatečná rychlost i možnost případného rozšíření kamerového systému.
Je-li čas, který nahráváte v řádech desítek minut, nepotřebujete ani nahrávací zařízení, některé IP kamery jsou totiž vybaveny vlastní paměťovou kartou umožňující přímé nahrávání.

- záznamová zařízení

Záznamové zařízení je propojeno s kamerou, která snímá zájmovou oblast. V praxi bývá v objektu rozmístěno zpravidla více kamer, tudíž jsou i záznamová zařízení vybavena více vstupy. K záznamovému zařízení může být připojen monitor, nebo se k němu lze připojit přes internet.
Podle způsobu záznamu obrazu dělíme kamerové systémy na analogové a digitální.

- doplňky

Sestavu kamera + záznamové zařízení je někdy vhodné doplnit o zajímavá vylepšení. Někdy je například z hlediska preventivního účinku vhodné využít halogenových svítidel reagujících na pohyb. Infračervené reflektory jsou zase vhodné k neviditelnému přisvětlení scény kamerám s infračerveným snímáním. Pokud chcete snímat i zvuk, je možné využít audio prvky. Není-li možné z nejrůznějších důvodů využít kabeláže, je k dispozici bezdrátový systém.


Pokud uvažujete o pořízení kamerového systému, měli byste zvážit, jaký druh systému vám bude nejvíce vyhovovat a co od zabezpečovacího systému přesně očekáváte. Obecně však platí, že je při výběru vhodné zaměřit se na kvalitu zobrazení a ovládání systému a raději upustit od nejlevnějších produktů.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky